Anul Brâncuși la BerlinDr.phil. Cătălina Ene Onea 30.03.2026

Berlinul a devenit de curând „Capitala Brâncuși”.

În anul în care serbăm 150 de ani de la nașterea marelui artist român Constantin Brâncuși, la Neue Nationalgalerie Berlin are loc o expozție de excepție, intitulată simplu, Brâncuși: https://www.smb.museum/ausstellungen/detail/brancusi/

Și dacă aveți cum să ajungeți la Berlin până în data de 9 august, veți vedea că nu e este vorba doar de o expoziție – este o experiență, o adevărată călătorie a sinelui, în care spiritul lui Brâncuși se simte prezent în fiecare moleculă de aer ce înconjoară lucrările sale.

Eu am avut bucuria să merg la expoziție cu un grup de studenți internaționali, pe care i-am însoțit la Galerie în cadrul unui workshop de interculturalitate,  mulți dintre ei neștiind până atunci cine este Brâncuși. Și ce încântare să văd cum celor mai mulți li se măresc ochii și le crește entuziasmul cu fiecare piesă expusă;  și ce grozav ca mai apoi să purtăm discuții cu profunzime despre artă, sensul creației, despre viața lui Brâncuși sau despre România!

Inaugurată în data de 19 martie, în colaborare cu Centre Pompidou Paris, expoziția reunește cele mai importante opere ale sculptorului român: peste 150 de sculpturi, fotografii, desene, filme sau materiale de arhivă ale Centrului Pompidou, extrem de rare, unele dintre ele expuse pentru prima oară în afara Franței. Pe lângă opere de artă extrem de cunoscute, precum „Domnișoara Pogany”, „Măiastră”, „Sărutul”, „Pasărea în văzduh” ș.a., conceptul expoziției este completat de o reconstrucție parțială a atelierului sculptorului la Paris, incluzând imagini video inedite, în care îl putem vedea pe Brâncuși în timp ce lucra. Expoziția se află sub înaltul patronaj al președinților Germaniei, Franței și României, Frank-Walter Steinmeier, Emmanuel Macron și Nicușor Dan.

În 25 martie 2026, evenimentul aniversar „Brâncuși – Tăcerea formei”, organizat la Ambasada României din Berlin, sub coordonarea Institutului Cultural Român „Titu Maiorescu”, a fost deschis prin alocuțiunile Ambasadorului României, E.S. Dna. Adriana Stănescu, Atașatului Cultural al Ambasadei Franței, Thomas Michelon, Directorului ICR Berlin, Cristian Niculescu, și curatoarei Dr. Maike Steinkamp, care au salutat Expoziția Brâncuși de la Neue Nationalgalerie ca pe un adevărat „moment istoric“.

Evenimentul a adus în prim-plan cercetările de peste 30 de ani ale istorcului de artă Dr. Doina Lemny, brâncușiolog de excepție, care a purtat audiența „Pe urmele lui Brâncuși”, și a captivat cu o prelegere plină de imagini și informații noi, urmată de prezentarea filmului realizat în anul 2012, „Ansamblul monumental de la Târgu Jiu”.

Seara s-a încheiat pe acordurile de pian ale Marei Dobrescu, pianistă româno-franceză, care a creat special pentru acest moment un program muzical original, reunind piese de Enescu, Bartók, Satie, Lippatti ș.a. „Când forma devine liniște și liniștea devine sunet” – așa a denumit pianista recitatul său extrem de sensibil și într-o interpretare cu maximă emoție, inspirat chiar din operele lui Brâncuși.

Cu adevărat memorabilă această Expoziție Brâncuși la Berlin, alături de toate evenimentele deosebite pe care le atrage cu sine! Unul din acele momente în care parcă timpul stă pe loc, și noi ne cufundăm în lumina catharsisului...

 

ICOANĂ*

Într-un univers brâncușian

toți suntem pe rând

fiecare dintre sculpturi:

câte un zbor întrupat,

câte o idee încremenită în piatră,

în esența unui Ou de Măiastră...

Dar mai ales, noi doi, dragul meu,

suntem Poarta Sărutului,

prin care Lumina

trece în fiecare zi.

Trece să se odihnească

o clipă la Masa Tăcerii,

la Cina cea de Taină,

după care se răstignește

pe crucea infinită a lumii.

Până la ... Judecata de Apoi.

 

*Poem inclus în cartea Poeme în oglindă/ Reflected Poems/ Gedichte im Spiegel,

Editura Alt Vision, Ploieşti, 2001 (Prefață de Tudor Opriș)

și reluat în volumul aniversar

L.U.N.A - La Umbra Noilor Amintiri, editura Eikon, 2025

https://www.librariaeikon.ro/poezie/2109-luna.html

lansat în decembrie 2025 la Târgul de carte Gaudeamus, în prezența Anei Blandiana: https://www.youtube.com/watch?v=P6ktFcAU_ag&t=8s

25 de ani de la debutul editorial, cu volumul „Jocul Silabelor/ Game of Syllables/ Das Spiel der Silben", Editura ASTRA, Brașov, 2000 (Prefață de Ana Blandiana)

De același autor